A biztonsági kutatók szerint Ukrajnát kibertámadások érik. Rosszindulatú programokkal és félretájékoztatási kampányokkal támadják az országot Orosz és Fehérorosz részről. Eddig a legátfogóbb módszereket alkalmazták a Mandiant biztonsági cég kutatása szerint.
Úgy fogalmaznak, hogy a támadásokat a taktikai és stratégiai célok elérésére, amelyek közvetlenül kapcsolódnak magához a konfliktushoz. "Bár ezek a műveletek túlméretezett fenyegetést jelentettek Ukrajnára, fenyegették az Egyesült Államokat és más nyugati országokat is" – a kutató szerint.
Orosz hackereket vádoltak az Ukrán kormány weboldalának megtámadásával és manipulálásával, amely azelőtt történt, hogy Oroszország megszállta volna az országot. Pont egy nappal február 24-előtt, amikor a támadás történt, az ukrán Különleges Kommunikáció és Információvédelmi Állami Szolgálat azt nyilatkozta, hogy a Külügyminisztérium, a Védelmi Minisztérium és a Biztonsági Szolgálatok és számos más bank weboldalai DDoS támadást tapasztaltak.
A támadások azóta is folyamatosak. "Az összehangolt információs műveletek elszaporodtak, kezdve a kiber-alapú információs műveletektől, beleértve azokat is, amelyek egybeestek a bomlasztó és pusztító kiberfenyegetési tevékenységgel, az összehangolt és nem hiteles fiókhálózatokat kihasználó kampányokig, hogy népszerűsítsék a koholt tartalmakat és a kívánt narratívákat a különböző közösségi média platformokon, webhelyeken és fórumokon"
Az ESET dokumentálása szerint a CaddyWiper, a Junkmail rosszindulatú programokat használják a támadásban. Utóbbit egy órával azelőtt használták, mielőtt Zelenszkij beszédet mondott volna az amerikai kongresszusban.
A rosszindulatú programok nem az egyetlen eszköze a támadásnak. Olyan hamis üzenek indítása és terjesztése, mely szerint Ukrajna megadja magát félretájékoztatási kampánynak minősül, amelyek szintén a kibertámadáshoz tartoznak. A hamis narratíva a menekültekről és más félretájékoztatási kampány célja, az „orosz stratégiai érdekek agresszív védelme”.
Brad Smith a Microsoft elnöke szerint, ahogyan az első világháborúban a légierők megjelenése jelentette a csata új eszközét, az Ukrajna elleni orosz háború felszínre hozta és valós időben mutatja meg, hogy a hadviselés új formája az új technológiák bevonásával történik. A kiberhadviselés bevett eszközzé vált és a biztonsági szakértők ugyanolyan fontos szereplőivé váltak a háborúnak, mint a frontvonalban harcoló katonák.