Az elmúlt évtized elején optimista várakozások övezték az MI-t, amikor olyan AI asszisztensek kerültek az otthonokba, mint például az Alexa. „Alexa, ki az Amerikai Egyesült Államok elnöke?” és megkaptuk a választ. „Alexa, játszd le az Amerikai Egyesült Államok himnuszát” és felcsendült a hangszórókból a The Star-Spangled Banner, „Oh, say can you see by the dawn’s early light…”
Úgy érezhettük magunkat, mint egy sci-fi filmben, ahol egy MI-t is tartalmazó űrrepülőgép fedélzetén utazhattunk. Elképzeltük, hogy micsoda fejlődés vár ránk az elkövetkező 5 vagy 10 évben. Biztosra vettük, hogy hamarosan az univerzális mesterséges intelligencia vezérelte személyes asszisztensekkel fogunk társalogni. Hiszen a technológia exponenciálisan fejlődik.
Az igazság az, hogy a mesterséges intelligencia technológia nem tart ott, ahol gondoltuk.
A Tesla, a Toyota, a General Motors és a Google 2020 végéig önvezető autókat ígért nekünk, de még mindig várunk. Úgy tűnik, hogy a technológia mindig elérhetetlen.
A mesterséges intelligencia legújabb kutatásai a beszédfelismerés és a nyelvi feldolgozás kétségtelenül sokat fejlődött. Amit a mai napig nem sikerült megoldani az az, hogy megértsük valójában miről is szól a beszélgetés. A mesterséges intelligencia rendszerek ugyan leírhatnak egy beszélgetést, feltehetnek releváns kérdéseket, megadhatják a releváns választ. Azonban az igazság az, hogy a mesterséges intelligencia a mai napig nem tudja, hogy mit jelent a himnusz, sem azt, hogy elnök és azt sem, hogy mit jelent, az Egyesült Államok.
A ma létező mesterséges intelligencia rendszerek és egy autonóm ügynök között a szakadék olyan óriási, mint amit elképzelni sem tudunk. A szakadék a között található, hogy szerintünk mire képes a mesterséges intelligencia és a között, amire valójában képes. A vállalatok természetesen azon igyekeznek, hogy bebizonyítsák nekünk, ez nem igaz, ha elhisszük, hogy létezik ez a szakadék, akkor az meghiúsítja a nagy áttörést amire vártunk…
Az igazság azonban az, hogy újra kell definiálni a mesterséges intelligenciáról alkotott képünket. Csodálatos dolog az, amiket az emberi elme elképzelni képes. Azonban nem hagyhatjuk, hogy a képzeletünk felülírja a technológiai valóságot. Ideje, hogy a képzeletünk alkotta termékek visszatérjenek oda, ahová valók, a mozivászonra, a technológia területén pedig a nagyszerű ötletek a valóságos keretek között megvalósítható alkalmazásokra.